Cumartesi, 11 Şubat 2017 22:29

Erken Doğumun Sebepleri Nelerdir?

Öğeyi Oyla
(2 oy)

Hamilelik süreci bazı anne adayları için çok zor ve dikkatli geçirilmesi gereken bir hal alabilmektedir. Bu süreç dikkatsiz geçirilirse anne adayı erken doğum tehlikesiyle baş başa kalabilmektedir. Anne adayı için bu süreçte babadan alacağı psikolojik destek çok çok önemlidir. Bu zor süreçte eşinizin yanında olmalı ve ona destek olmalısınız. Erken doğum vakaları genellikle bebeğin hayati durumunun tehlikeye girdiği çok riskli bir dönemdir. Erken doğumu tetikleyen faktörleri bilir ve önlemini alırsanız erken doğum riskini en aza düşürebilirsiniz.

Erken doğumu tetikleyen faktörler arasında, anne adayının içki ve sigara tüketmesi, servikal yetmezlik, ikiz-üçüz gibi çoğul gebelikler, bazı enfeksiyon hastalıklarının bebeği ve rahmi olumsuz etkilemesi, gebelik sürecinde rahim bölgesine darbe alma, gebeliği olumsuz etkileyecek derecede ani hareketlerde bulunma, rahim ve rahim ağzında oluşan komplikasyonlar, plesanta ile ilgili anormal durumlar, annenin yaşının 18 den küçük ve 35 den büyük olması, annede kansızlık olması, aşırı stres yapma, uyuşturucu kullanımı, yetersiz ve sağlıksız beslenme, annenin aşırı zayıf olması, annenin bağışıklık sisteminin zayıf olması gibi faktörler yer almaktadır. Bu faktörlere dikkat ettiğinizde sağlıklı bir gebelik geçirmeniz daha kolay olacaktır. Size vereceğimiz önemli tavsiyelerden birisi de kulaktan dolma bilgilere inanarak kendinize boş yere stres üretmenizdir.

Bu zaten zor olan gebelik sürecini daha da zor hale getirecektir. Örneğin daha önce sezaryen doğum yapmış biri kesinlikle düşük yapar görüşü toplumda yaygındır. Ancak tamamen yanlış bir yargıdır. Bu konuda endişe etmenize gerek yoktur. Diğer bir yanlış görüşte bazı yiyecek ve içeceklerin erken doğuma sebep olduğudur. Bu bilginin de doğru yanı yoktur. Beslenme programınızı doktorunuzla birlikte belirleyerek rahat ve sağlıklı bir gebelik geçirebilirsiniz.

Okunma 4550 defa

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Hastalıklar

Anne ve Çocuk

Beslenme ve Diyet

Sağlıklı Yaşam

Yemek Tarifleri

Moda ve Güzellik