Cumartesi, 11 Şubat 2017 23:00

Demir Eksikliğinin Belirtileri Nelerdir

Öğeyi Oyla
(2 oy)

Demir eksikliği, vücutta demir mineraline olan ihtiyacın artması ve tüketilen gıdaların demiri yeterince işleyip vücuda kazandıramaması sonucunda ortaya çıkar. Kırmızı kan hücrelerinin normalden az sayıda olmasıyla birlikte ortaya çıkan demir eksikliği, anemi hastalığının başlıca nedenlerinden biridir. Kırmızı kan hücrelerinin sayısı azaldıkça tüm vücuda taşınan oksijen sayısı azalır. Böylece organlar yavaş yavaş işlevlerini yerine getirememeye başlar. Böylece demir eksikliği ortaya çıkar.

Demir eksikliğinin belirtileri ilk etapta fark edilecek ve günlük hayatı olumsuz etkileyecek düzeyde olmaz. Ancak kırmızı kan hücrelerinin sayısı azalmaya devam ettikçe demir eksikliği belirtileri kendini hissettirmeye başladığından günlük yaşamı olumsuz yönde etkiler.

Soluk Cilt: Kırmızı kan hücrelerinin sayısı azaldıkça yüz bölgesinde, özellikle dudaklarda belirgin derecede solgunluk ortaya çıkar. Diş etleri ve ağız içi normal rengine göre kırmızılığını kaybeder.

Halsizlik: Vücuda yeterince oksijen taşınamadığından gerekli miktarda enerji üretilemez. Bu nedenle kişi kendini aşırı derecede yorgun ve güçsüz hissetmeye başlar. Bu belirtilere sinirlilik ve konsantrasyon eksikliği de eklenebilir.

Çarpıntı: Kalbe giden oksijen miktarı azaldıkça, kalp gerekli işlevini yerine getirmek amacıyla daha fazla çalışır. Bunun sonucunda sık sık hissedilen kalp çarpıntısı demir eksikliğinin nedenlerinden biridir.

Nefes Darlığı: Ne kadar derin nefes alırsanız alın, vücuda giren oksijen yeterince işlenemediğinden tekrar tekrar derin nefes alma ihtiyacı duyarsınız. Normal şartlarda sizi etkilemeyen fiziksel aktiviteler demir eksikliğiyle birlikte nefes darlığı problemi yaşamanıza neden olur.

Konsantrasyon Eksikliği: Beyin hücrelerinin gerekli şekilde çalışmasına son derece etkisi olan demir minerali vücutta az bulunduğundan kişi konsantrasyon eksikliği yaşar. Hafızanın zayıflamasıyla birlikte çevrede yaşanan olaylara da kayıtsızlık ortaya çıkabilir.

Demir eksikliğinin diğer nedenleri; kolayca kırılan tırnaklar, soğuk el ve ayaklar, baş ağrısı, baş dönmesi, gereksiz iştah artışı, saç dökülmesi, dil ağrısı ve dilin şişmesi ve göğüs ağrısıdır.

Okunma 2753 defa

Benzer Öğeler (etikete göre)

Bu kategoriden diğerleri: Besin Alerjisine Ne İyi Gelir? »

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Hastalıklar

Anne ve Çocuk

Beslenme ve Diyet

Sağlıklı Yaşam

Yemek Tarifleri

Moda ve Güzellik