Pazartesi, 20 Şubat 2017 00:00

Obezite Neden Olur?

Öğeyi Oyla
(1 Oyla)

Obeziteye tam olarak ta çağımızın hastalığı diyebiliriz. Çünkü en önemli nedeni "hareketsizlik” tir, dolayısıyla hareketsizliğe neden olan faktörler bilinmelidir.

Fazla kilolu olmakla karakterize olarak bilinen ve kişinin boy ve yaş standartlarının elverdiği ölçüden daha fazla yağ oranına sahip olması sonucu şişmanlık meydana gelir. Hızla gelişen teknoloji insanların hayatını elbette giderek daha fazla kolaylaştırmıştır. Eski den yapılan pek çok işin yerini makineler yapabiliyor. Mesela önceden çamaşır yıkanması için, bulaşık yıkanması için insan gücü gerekirken artık insanlar için hayat daha kolay ve elbette daha pasiftir. Bunlar en basit örneklerdir.

Hayatımıza hızla giriş yapan internet ve bilgisayarlar sayesinde artık alışverişimizi bile kolayca ve ayağa bile kalkmadan, internet siteleri sayesinde yapabiliyoruz. Bu teknolojilerin hayatımızı inanılmaz kolaylaştırdığı ve bunun iyi bir durum olduğu konusunda herkes hem fikirdir. Ama insanlar kolaylığı gördükçe daha fazla hareket etmemeye, daha çok oturmaya, rahatlığa ve yapılması gereken en basit işleri bile yapmaktan kaçınmaya başladılar. İnsanlar oturdukça daha fazla yemek yemeye, hatta aç olmadıkları halde sağlıksız hazır yiyecekler tüketmeye başladılar. Televizyon karşısında geçen hareketsiz saatlerde yağlı cipsler, çekirdekler, bisküvi ve krakerler vücudu gereksiz yağları depolamaya başlamasına neden olur.

Daha küçücük yaşta bilgisayar oyunları ve akıllı telefonlarla tanışan çocuklar zamanlarını hareketsiz bir şekilde geçirmelerine ve elbette bu sırada yanlış vücut duruşları kazanmalarına neden olur. Bundan dolayıdır ki obez olmanın yaşı gittikçe daha da aşağılara çekilmekte ve obezite sonucunda görülen hastalıkların da erken yaşlarda ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Anne ve babaları tarafından beslenme düzeni kazandırılmayan çocukların hazır gıdalara yönelmesi hem sağlıklı vücutlarını gereksiz trans yağlarla depolanmasına hem de aile bütçesine zarar verdiği unutulmamalıdır

Ebeveynler hem kendileri hem de çocukları için organik sebzeler, tavuklar, köfte, çorba, süt ve süt ürünleri gibi hem doyurucu hem de sağlıklı yiyecekler tüketmelidir. Zaman buldukça yapılacak aile sporları vücudun gereksiz yağ depolamasını engeller ve daha sağlıklı kas iskelet gelişimini sağlar. Sağlıklı beslenme ve düzenli egzersizlerle obezite çağ hastalığı olmaktan çıkarılabilir.

Okunma 3243 defa

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Hastalıklar

Anne ve Çocuk

Beslenme ve Diyet

Sağlıklı Yaşam

Yemek Tarifleri

Moda ve Güzellik