Pazar, 12 Şubat 2017 00:12

Göz Ağrısı Neden Olur?

Öğeyi Oyla
(1 Oyla)

Göz ağrısının bir tane nedeni olmamak ile beraber günümüzde oldukça fazla göz hastalıkları yaygınlaşmaktadır. Bunun da nedeni akıllı telefonların ve tablet, bilgisayarların oldukça yaygınlaşmasıdır. Göz ağrısının nedenlerinin en başında fazla ekrana bakmak gelmektedir. Gün içerisinde fazla ekrana bakmak ve hiç mola vermemek, aşırı derecede göz ağrısı yapabilmektedir. Bunun yanı sıra bu durum göz ağrısı yaptığı gibi bazı göz hastalıklarına da davetiye çıkarmaktadır. Göz ağrısının nedenleri arasında iskelet ve boyun kas yapısı ağrısı da sayılabilir. Bunun yanı sıra göz kuruluğu ve göz kapağının içe ya da dışa dönmesi de bir nedendir.

Göz ağrısının bazı ayrımları da vardır. Bu ayrım göz içerisinde oluşan ağrı ya da göz yüzeyinde oluşan ağrı olarak belirtilebilir. Göz yüzeyinde oluşan ağrılar için bazı nedenler vardır. Öncelikle en çok bilinen göz yüzeyinde ağrı nedeni göz nezlesidir. Göz nezlesi olan kişinin gözünden hiç beklemediği anda yaş gelebilir. Kaşıntı da yapabilen bu durum, oldukça ağrıya ve iltihaplanmaya sebep olabilir.

Göz ağrısının bir diğer sebebi ise yabancı madde olabilir. Kirpik, makyaj malzemesi gibi maddeler göze kaçtığı ve çıkmadığı zaman ağrıya sebep olabilir. Lens de bu ağrıların sebebi olabilir. Toplumda en çok bilinen göz ağrısı sebebi ise arpacık çıkmasıdır. Arpacık çıkarken gözde ağrı yapabilir ve gözün şişmesine de neden olabilir.

Göz içindeki ağrılar ise genellikle bir hastalığın belirtisidir. En çok bilinen bu hastalık ise glokom hastalığıdır. Gözün içerisinden gelen bir ağrı ve baskı hissi ile kendini belli eder. Diğer göz ağrısı sebepleri ise migren, sinüzit ya da beyinde oluşan bazı sinirlerin iltihap kapmasıdır. Beyin ile bağlı olan gözün arkasındaki sinirler, iltihap kapabilir. Bu durum ağrı ya da görme kaybı ile kendini belli etmektedir. Böyle durumlarda doktora başvurmanız en doğru karar olacaktır.

Okunma 3959 defa

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Hastalıklar

Anne ve Çocuk

Beslenme ve Diyet

Sağlıklı Yaşam

Yemek Tarifleri

Moda ve Güzellik