Pazar, 12 Şubat 2017 23:46

Kalp Yetmezliği Nedir ve Belirtileri Nelerdir

Öğeyi Oyla
(2 oy)

Kalp vücudumuzda kanın pompalanmasını ve dolaşarak çeşitli doku ve organları kanlandırıp oksijenlenmesini sağlar. Vücudumuzun en önemli işlevsel mekanizmasıdır.  Kalp çeşitli aksamalar ve hastalıklardan çok çabuk etkilenir. Akut ve kronik kalp yetmezliğinden konjenital anomalilere kadar geçen bu süreç tamamen kalp ile alakalı olduğu için günlük aktivitelerinizi tam olarak yapamayabilirsiniz. Kalp yetmezliği kalbim atım gücünün çeşitli nedenlere bağlı olarak hızlanması ve hızlandıkça kalp kaslarının hipertrofiye uğramasına neden olur. Yani kalp kası da büyür ve genişler. Bu genişleme ile birlikte kalp daha fazla kan pompalayabilmek için daha çok çalışmaya başlar.

Çalıştıkça büyür çalıştıkça genişler ve sonunda kalp yetmezliği denilen tablo ortaya çıkar. Kalp yetmezliği dünyada ilk 5'e girdiğimiz bir hastalıktır. Kalp yetmezliği ile birlikte şeker ve tansiyon hastalığı ve hatta böbrek yetmezliği de görülebilir. Bu tabloda belirtiler oldukça ağırdır. Ancak yeni gelişen bir kalp yetmezliği var ise belirtiler genellikle hemen anlaşılmaz kişi efor esnasında ve gittikçe ağırlaşan durumla kendini gösterir.  Morarma yani siyanoz, çarpıntı, eforla gelen kalp sıkışması ve kalpte ağrı, nabzın olduğundan daha hızlı atması ve bu belirtilerin toplamının bireyleri artık rahatsız edebilecek bir boyuta gelmesi. Bazı vakalarda bu belirtiler hiç görülmeden çok ani bir şekilde veya tesadüfen yapılan tetkiklerde belirlenebilir.

Kalp yetmezliklerinde bireyler ağır egzersiz ve efor gerektiren aktivitelerden kaçınmalıdır. Sigara bırakılmalı yaşam düzeni yeniden gözden geçirilmeli ve şartlar olabildiğince yeniden düzenlenmelidir. Beslenmenin de kalp yetmezliğinde rolü çok büyüktür. Doğuştan olan kalp bozukluk ve yetmezlikleri ise belirli ay ya da yaşa kadar ya da bunlardan bağımsız olarak doğar doğmaz ameliyatla bu gibi durumlar düzeltilebilir. Kalp yetmezliğinde çomak parmak, oksijensizlikten dolayı oluşan ayırıcı belirtilerden birisidir. Buna da dikkat ederek var olan bu durumu tedavi ile düzeltebilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.

Okunma 3726 defa

Benzer Öğeler (etikete göre)

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Hastalıklar

Anne ve Çocuk

Beslenme ve Diyet

Sağlıklı Yaşam

Yemek Tarifleri

Moda ve Güzellik