Cuma, 10 Şubat 2017 15:41

İyi Bir Uyku İçin Öneriler

Öğeyi Oyla
(4 oy)

Uyku, metabolizmamızın yeterli çalışması için gerekli olan en önemli şeydir. Geceleri kolayca uykuya dalamıyorsanız, sabahları da kolay kolay ayılamıyorsanız uykusuzluk probleminiz var demektir. Vücudun dinlenmesini sağlayan, bütün organları yenileyen, vücudu kronik hastalıklardan ve kanserden koruyan melatonin hormonu uyurken salgılanır. Yorgun, bitkin, yaşam enerjisi tükenmiş, sinirli ve huzursuz iseniz uyku düzeninizi mutlaka sağlamanız gerekmektedir.

Uyku düzeninizi sağlamanız için yapmanız gerekenler:
Uyku saati belirleyin!
Gece için uyku saati sabah için ise uyanma saati belirleyerek vücudunuzun uykuya alışmasını sağlayabilirsiniz. Saat belirlemek vücudunuzun da sınırlarını belirlemesine yardımcı olacaktır.

Yatmadan önce belirli alışkanlıklar edinin!
Sıcak ya da ılık bir duş almak, diş fırçalamak, bitki çayı içmek (uyku getiren papatya çayı gibi) süt içmek ya da yüz maskesi yapmak gibi. Bedeniniz bu alışkanlıklara uyum sağlayacak ve uyku saatinizin geldiğini beyne iletecektir.

Yatmadan önce yemek yemeyin!
Dolu bir mideyle uyumaya çalışmak mide asidinin artmasına ve gaz sıkıntısı yaşamanıza neden olacaktır. Uyumadan en az 3-4 saat önce yemek yemeyi bırakın. Kafeinli ve asitli (uykusuzluğu tetikleyebilecek) içeceklerden uzak durun.

Yatak odanızın ısısına, ışık alıp almadığına dikkat edin!
Yattığınız odanın sıcaklığı ne az ne de fazla olmalıdır. Bu bedeninizin rahatça uykuya dalması için önemli bir detaydır. Odanın gece lambası ile aydınlatılması uykuda salgılanan melatonin hormonunu engellediğinden yattığınız odanın karanlık olması gerekmektedir. Melatonin hormonu saat 21.30 gibi salgılanmaya başlıyor, gece saat 02.00- 03.00 arası en yüksek salgılanma seviyesine ulaşıyor. Bu saatler arasında uykuda olursanız metabolizma kendini onarıyor, vücudunuz hormonları düzenleniyor ve kilo kontrolünü sağlıyor. Uykunuzu iyice almak ve dinlenmiş olarak uyanmak istiyorsanız mutlaka bu detaylara dikkat etmelisiniz.

Rahatlatıcı, huzur verici müzikler dinleyin!
Klasik müzik ya da içinde doğa sesleri olan (yağmur, kuş sesleri gibi) rahatlatıcı müzikler dinleyin. Bu tarz müzikler uykuyu kolaylaştırmak ya da bedenin dinlenmesini sağlamak amaçlı hazırlanmaktadır. Yağmurun sesini ya da yağmurun sesinin eklendiği günün müziğini dinleyebileceğiniz bir site de mevcuttur: rainymood.com

Cep telefonu ile yatağa girmeyin!
Yatmadan önce cep telefonunun radyasyonuna ve ışığına maruz kalmak uyumanızı zorlaştırmaktadır. Bu yüzden cep telefonunu değil yanınıza almak yattığınız odaya sokmamaya çalışın.

Fiziksel egzersiz yapın!
Tüm gün boyunca zihinsel içerikli bir işle uğraşıyorsanız, fiziksel olarak fazla yorulmuyorsanız uyku problemi yaşamanız kaçınılmazdır. Uykuya dalmanızı kolaylaştırmak için yarım saat ya da 1 saat önceden 15-20 dakikalık fiziksel egzersiz yapabilirsiniz.

Okunma 4959 defa

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Hastalıklar

Anne ve Çocuk

Beslenme ve Diyet

Sağlıklı Yaşam

Yemek Tarifleri

Moda ve Güzellik