Perşembe, 09 Mart 2017 15:43

K Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?

Öğeyi Oyla
(1 Oyla)

K Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?

K VİTAMİNİ HANGİ BESİNLERDE BULUNUR
Vücudumuzun sağlıklı bir şekilde büyüme ve gelişmesini sürdürmek ve var olan sağlığını korumak için bazı vitamin ve minerallere ihtiyacı vardır. Bu vitamin ve mineraller bağışıklık sistemini güçlendirerek bizleri hastalık ve mikroplara karşı daha dirençli hale getir. Vitaminler iki gruba ayrılır. Yağda çözünen vitaminler ve suda çözünen vitaminler . Şimdi yağda çözünen vitaminler arasında yer alan K vitaminini inceleyelim. K vitaminin işlevlerini şu şekilde sıralayabiliriz. En önemli görevi kanın pıhtılaşmasını sağlamaktır.

K vitamini yeterli alındığında herhangi bir kaza ve kesik durumunda kan daha çabuk pıhtılaşır ve kan kaybı önlenmiş olur. Bu nedenle çok önemli bir vitamindir. Damar sertleşmesini önler ve damar sağlığını korur, aynı zamanda kemik sağlığının korunması için de çok önemli bir vitamindir. Özellikle ileri yaşlarda görülen kemik erimesi hastalığına karşı yeterli olarak tüketildiğinde kemikleri koruyucu etki gösterir. Prostat kanseri riskini düşürür. K vitamini eksikliği durumunda adet kanamasında artış, sık sık burun kanaması, diş eti kanaması, kolay yaralanma ve renginde kolayca morarma oluşması ve derinin hassaslaşması gibi belirtiler görülebilir.

K vitamini ağırlıklı olarak koyu yeşil yapraklı sebzelerde bulunur( ıspanak, brokoli vb.). Düzenli ve yeterli olarak koyu yeşil yapraklı sebzeler tüketerek K vitamini eksikliğini önleyebilirsiniz. K vitamini , taze soğan yaprakları , ıspanak, karalahana, kekik , fesleğen, bürüksel lahanası, brokoli, ada çayı, marul, maydanoz, kuşkonmaz, soya fasulyesi , armut, incir, tut , ahududu, yaban mersini , böğürtlen, kuru karanfil, salatalık turşusu, kurutulmuş domates ,havuç ve kereviz de bulunmaktadır. Bu gıdaları günlük beslenme programınıza dahil ederek yeterli olarak K vitamini alabilir ve sağlıklı şekilde hayatınızı devam ettirebilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.

Okunma 3247 defa

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Hastalıklar

Anne ve Çocuk

Beslenme ve Diyet

Sağlıklı Yaşam

Yemek Tarifleri

Moda ve Güzellik