Perşembe, 16 Şubat 2017 00:00

Kalp Hastalığına İyi Gelen Yiyecekler

Öğeyi Oyla
(1 Oyla)

Sağlıklı bir kalp için meyve ve sebzeler önemli rol oynamaktadır. Haftada birkaç kez balık tüketmek , sağlıklı yağ yemek ve trans yağlar gibi sağlıksız yağları ve tuzu sınırlandırmak demektir.

Kalp hastalığına iyi gelen bazı besinler:
Yoğurt
Japonya'daki araştırmacılar, yaklaşık 1000 yetişkinin aldığı beslenme alışkanlıklarını analiz etti ve en yüksek seviyede süt tüketenlerin, özellikle yoğurt ve yoğurt tipi içeceklerin tüketimi en sağlıklı bulundu.

Kuru Üzüm
Araştırmalar, kuru üzümdeki antioksidanların iltihaplanma ve diş eti hastalığına neden olabilecek bir bakteri üremesi ile mücadele ettiğini gösteriyor. Kalp sağlığınız için kuru üzüm gibi gıdaları seçmek hem diş etlerinizi hem de kalbinizi korumanıza yardımcı olabilir.

Tam Tahıllar
Kepekli tahıl yiyen insanlar koroner hastalığına karşı koruyucu antioksidanları da vücudunda barındırır. Uzmanların yaptığı çalışmalara yüksek lifli bir diyetle kalp hastalığı riskiniz çok daha düşük olabilmektedir.

Çözünür lif, vücudumuzun kolesterolden yaptığı yağ sindiriminde önemli bir bileşen olan safra asidini bağlar. Çözünür lifte yüksek gıdalar arasında yulaf ezmesi, arpa, fasulye, bamya ve patlıcan ve portakal gibi narenciye meyveleri bulunur.

Fasulye
Fasulyeyi düzenli olarak tüketiyorsanız, bu kalp sağlığı için inanılmaz etkilidir. Fasulye; flavonoidler, şarapta, meyvelerde ve çikolatada bulunan, kandaki trombositlerin yapışmasını engelleyen, kalp krizi ve felç riskini azaltmaya yardımcı olan bileşikler de dahil olmak üzere çeşitli kalp koruyucu kimyasallar içerir.

Somon / Balık
Araştırmalar, haftada iki veya daha fazla porsiyon balık tüketiminin koroner kalp hastalığının gelişme riskini yüzde 30 azalttığını gösteriyor.

Balığın içeriğinde bulunan Omega-3s ayrıca kan basıncını düşürür ve düzensiz kalp ritmini önlemeye yardımcı olur.

Okunma 3231 defa

Benzer Öğeler (etikete göre)

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Hastalıklar

Anne ve Çocuk

Beslenme ve Diyet

Sağlıklı Yaşam

Yemek Tarifleri

Moda ve Güzellik