Salı, 21 Şubat 2017 00:00

Metabolizmayı Hızlandırmanın Doğal Yolları

Öğeyi Oyla
(1 Oyla)

Metabolizmayı hızlandırmak, dünyanın neresine gidilirse gidilsin özellikle zayıflamak kilolu bay ve bayanların ortak merakıdır. Bireyin metabolizmasının ne kadar hızlı olduğu çevresel faktörlere bağlı olduğu gibi genetik faktörlere bağlıdır. Mesela erkekler genetik olarak dinlenirlerken bile bayanlardan daha çok kalori yakmaktadır. Bazı bireyler "yeyip yeyip kilo almayan" yani metabolizması genetik olarak doğuştan hızlı olan tiplerdendir. Peki metabolizmasının gerektiği kadar hızlı çalışmadığını düşünen kişiler vücuda en az zarar verecek şekilde yani doğal olacak şekilde metabolizmalarını nasıl hızlandırırlar?

Sağlıklı bir şekilde yaşamanın altın kurallarından olan spor yapmak, metabolizmanın doğal olarak hızlanması için de kilit noktadır. Çünkü spor yaparak kas geliştiren bireylerde kas hücreleri de kalori yakacağı için kaslı yapıya sahip bireylerin metabolizması hızlı olacaktır. Bu nedenle spor yaparak kaslarınızı geliştirin ve günlük olarak egzersiz yapın.

Vücut kalorileri yani biriken yağları işleyebilmek için su kullanıyor. Su yetersizliği durumunda vücudun su dengesini koruyabilmek için bu işlevi minimuma indiriyor. Bu nedenle günde en az 2,5 litre su içerek vücudun bu işlevi desteklenmelidir. Suyu içerken soğuk içerseniz suyun bu işlevi daha etkili olacaktır. Diğer yandan günlük öğün sayısını beşten aşağı düşürmeyin. Çünkü zaman aralıklarıyla tükettiğiniz yoğun yiyecekler az yeseniz bile metabolizmanızı yavaşlatacaktır. Bunun dışında öğünlerinizde midenize zarar vermeyecek düzeyde baharatlı tüketin. Baharatlar bağışıklık güçlendirerek metabolizmanızın hızlanmasına yardımcı olacaktır. Ayrıca yağ ve karbonhidrat tüketimini ihtiyaç düzeyine indirin ve protein tüketiminizi artırın. Böylece sindirim kolaylaşacak dolayısıyla da metabolizma hızlanacaktır.

Okunma 3370 defa

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Hastalıklar

Anne ve Çocuk

Beslenme ve Diyet

Sağlıklı Yaşam

Yemek Tarifleri

Moda ve Güzellik