Perşembe, 09 Mart 2017 15:19

Dizanteri Nedir?

Öğeyi Oyla
(0 oy)

Dizanteri Nedir?

Dizanteri gelişmemiş ve gelişmekte olan ülkelerde çok sık görülen bağırsak sistemini bozan hastalıktır. Genellikle bebek çocuk ve yaşlılarda çok sık görülür. Direkt olarak hijyenle alakalı bir durumdur. Beslenmede hijyen eksikliği mevcutsa genellikle dizanteri bulaşımı daha kolay olur. Bağışıklık sistemi çok yavaş ve baskılanmış ise bakteri bulaşımı daha hızlı gelişir.

Dizanteride ayırt edici özelliklerden birisi de ishalde gizli kan oluşmasıdır. Genellikle gözle görülebilecek bir kan tespiti yapılamaz. Gaita örneklerinde ve gaita yaymasında görülür. Sulu ishal bulantı kusma ve karın ağrısı ile kendini gösterir. İlerleyen sinsi seyreden dizanterilerde grip belirtisi gibi akıntı bulantı kusma ateş ve ishal olarak belirti verir. Bu nedenle de evde bu belirtileri tespit ettikten sonra bebeğinizin kullanmış olduğu her bakım ürününü kaynatarak kullanmanız gerekir. Özellikle biberon emzik gibi sürekli kullanmış olduğunuz bakım ürünlerini steril ederek bebeğinize verebilirsiniz. Bunun için sterilizatör makinalarını kullanabilirsiniz. Çeşitli eczane ve bakım ürünleri satan yerlerde steril edici cihaz ve farklı cihazları bulabilirsiniz.

Dizanteride belirtileri fark edip hastaneye başvurduğunuzda muhtemelen ateş bulantı kusma veya ishal ile vücudunuzdan belirli bir miktarda sıvı kaybedersiniz bu sıvıyı hem serum olarak hem gıda ve su olarak yerine koymanız gerekir. Aksi takdirde vücut direnci gittikçe düşer ve kendinizi çok halsiz bitkin hissedersiniz. Ateş çok fazla yükselerek çeşitli organlarınıza da zarar verir ve nörolojik takip gerektiren hastalıklar meydana getirebilir.

Dizanteri bildirimi zorunlu hastalıklardan olup acil servise kayıt açtırdığınızda bildirim yapılarak tedavinize başlanması gerekmektedir. Kolay tedavi edilebilen bir hastalıktır. Enfeksiyon gerekli tetkiklerle belirlendiğinde antibiyotik tedavisi uygulanarak enfeksiyon enfeksiyonu yaratan etken ortadan kaldırılmalıdır. Bunun dışında yukarıda bahsettiğimiz gibi kişisel ve ev hijyenine son derece dikkat etmeniz gerekmektedir.

Sağlıklı günler dileriz.

Okunma 3048 defa

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Hastalıklar

Anne ve Çocuk

Beslenme ve Diyet

Sağlıklı Yaşam

Yemek Tarifleri

Moda ve Güzellik