Çarşamba, 15 Şubat 2017 23:25

Baş Dönmesi Neden Olur?

Öğeyi Oyla
(1 Oyla)

Baş dönmesi her ne kadar ufak bir sorun gibi görünse de son derece önemli ve dikkate alınması gereken bir konudur. Baş dönmesinin son derece basit sebepleri olsa da oldukça ciddi sorunların işareti de olabilmektedir. Bu sebeple öncelikle doğru teşhis koymak ve erken tedaviye yönelmek her zaman için oldukça mühim bir meseledir.

Baş dönmesi genellikle yorgunluk ve stres anında görülmektedir. Gün boyu sosyal ortamın, iş ortamının ve yaşam sıkıntısının üzerine gelmesi ile birlikte hem stres hem de yorgunluk üzerinize çökebilir. Bu gibi durumlarda da baş dönmesi görülmesi oldukça olağandır. Eğer stres ve yorgunluk kaynaklı bir baş dönmesi yaşanıyor ise sağlıklı ve derin bir uyku baş dönmesi sorununu kökten çözecektir. Sadece stres kaynaklı bir baş ağrısı yaşanıyor ise ılık bir duş ve masaj baş ağrınızı söküp atacaktır.

Baş dönmesinin diğer bir nedeni ise vertigodur. Son yıllarda hızla yayılan bu hastalık, hastanın günlük aktivitelerini dahi yapamamasına neden olmaktadır. Sürekli bir baş dönmesi ve durmaksızın devam eden süreç genelde veritigoya işaret eder. Yataktan kalkamaz hale gelen hastada mide bulantısı da beraberinde gelebilir. Orta kulakta kristallerin oynaması ile birlikte görülen bu durum için mutlaka doktor kontrolü yapılmalıdır. Kısa bir denge testinden sonra uygun ilaçlar ve doğru dinlenme ile kısa zaman içinde vertigo sorunu çözülecek ve baş dönmesi sorunu sona erecektir.

Baş dönmesinin diğer bir nedeni ise tansiyon düşüklüğüdür. Tansiyonun normal seyrinin aşağısında görülmesi ile birlikte baş dönmesi ve gözlerde bulanıklık yaşanır. Bu durumda tuzlu bir zeytin yahut ayran iyi gelecektir. Tüm bunların dışında sürekli devam eden baş dönmesi sorununuz var ise bu durum başka bir hastalığında habercisi olabilir. Mutlaka bir uzman doktordan yardım almalısınız.

Okunma 3580 defa

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Hastalıklar

Anne ve Çocuk

Beslenme ve Diyet

Sağlıklı Yaşam

Yemek Tarifleri

Moda ve Güzellik