Perşembe, 09 Mart 2017 16:29

Varis Nedir ve Neden Olur?

Öğeyi Oyla
(1 Oyla)

Varis Nedir ve Neden Olur?

Varis, genel anlamda bakıldığında, toplar damar genişlemesi olarak bilinir.

Bacağın diz kısmında; kanın aşağı doğru birikmesini engelleyen, kalbe ve akciğere vücuttaki kirli kanın temizlenmesi için gitmesini sağlayan kapaklar vardır. Bu kapaklarda sorun oluştuğu zaman bu varise sebep olmaktadır. Bakıldığında varisin bir sürü nedeni vardır. Bunlardan birincisi, uzun süre ayakta ve bunun yanında hareketsiz kalmaktır. Eğer her gün işinize gitmek için yollarda vaktiniz geçiyorsa, bu bir yerde risk altında olduğunuzun da bir işareti olabilir. Sürekli oturduğunuz bir iş türünde çalışıyorsanız da mümkün mertebe belki yarım saatte bir kalkın biraz yürüyün, vücudunuzu hareketsizlikten kurtarın. Ayrıca, işten geri kalan vakitlerinizde bol bol egzersiz yapmaya özen gösterin. Mesela, kendinize bir kural koyun ve düzenli olarak her gün yarım saat kadar yürüyün.

Bunun yanında, özellikle kilo problemi de varis riskini doğuran en önemli faktörlerden. Nedeni ise, fazla kilo eşittir fazla kan demektir. Yani, kilonuz ne kadar fazla vücudunuzdaki kan oranı da artış gösterecektir.

Vücut ağırlığınız da hareket etmenizi zorlaştıracaktır ve kanın dolaşımı, kalbe doğru gitmesi pekte mümkün olmayacaktır.                                                                                                                             Hamilelik durumu da varis oluşumunu sağlayabilecek faktörlerdendir. Hamilelik esnasında bebek anne karnındayken rahmin, toplardamarlara oluşturduğu baskı neticesinde, yeni varisler için oluşum gösterebilir. Varis oluşumu engellemek istiyorsanız bir diğer yol da, beslenmenize dikkat etmektir. Mesela, kabız olmamaya özen gösterin, çünkü; tuvalete çıkamadığınız takdirde toplardamara yapılan baskı yüzünden de varis oluşma riski çok yüksektir. Kabız olmamak için bol bol sebze ve meyve tüketin.                                                                                                                                                         

Peki varis riskinin farkına nasıl varabilirsiniz? Bunun da bazı belirteçleri vardır. Mesela; varis, halsizlik ve aşırı bir yorgunluk hissi yaratabilir, bacaklarda normalden daha fazla ve çabuk yorulmalar gözlenebilir.  Gece bacağınıza kramp girebilir veya ayak parmaklarınızda uyuşma görülebilir. Tabi ki tüm bunların yanında kalıtsal olarak varisin sizde olma olasılığı yüksektir. Yukarıdaki belirtilere dikkat edin ve biri veya birkaçı varsa mutlaka bir doktora görünün.

Okunma 2982 defa

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Hastalıklar

Anne ve Çocuk

Beslenme ve Diyet

Sağlıklı Yaşam

Yemek Tarifleri

Moda ve Güzellik