Cuma, 17 Şubat 2017 00:00

Migreni Neler Tetikler?

Öğeyi Oyla
(1 Oyla)

Migren, tuttuğu andan itibaren kişiye günlük yaşamını zindan eden, gözlerde ortaya çıkardığı, sanki şimşekler çakıyormuş gibi bir etki ile bütün gün yataklara düşüren, günlük hayatta her gün yapılanlar dışında herhangi bir şeyi hemen kabul ettirmeyen, henüz belirli bir tedavisi olmayan, baş ağrısı diye tanımlanan ama bundan kat kat daha fazla etkileri olan bir hastalık türüdür. Migren hastası olan insanlar hemen hastalıklarını anlayamazlar. Şiddetli baş ağrısı yaşadıklarını düşünür ve bu durumu ağrı kesicilerle halletmeye çalışırlar. Fakat bu yanlış bir uygulamadır. Kişi baş ağrıları sıklaşmaya başlayınca muhakkak bir doktora başvurmalıdır. Ben de sizin için migren belirtileri nelerdir? Migren nelerden etkilenir? Migren için bitkisel tedavi var mıdır? Tüm bunlara cevap vermeye çalışacağım.

Migrenin Belirtileri
Zonklayıcı, delici, sıkıştırıcı, uzun saatler boyunca süren, hatta 3-4 gün etkisini kaybetmeyen, tek taraflı, şakakta, ensede, alında ya da tüm başta hissedilen baş ağrıları en önemli belirtisidir.
Baş ağrısıyla beraber gelen bulantı, kusma, ışık ve sese karşı aşırı hassasiyet gibi belirtileri de vardır.
Atak geçiren kişi geçici felçte olabilir.

Migren Nelerden etkilenir?
Diyet, hormonal değişiklikler, duygusal-ruhsal durumlar, uyku saatlerinde düzensizlik, uzun süreli açlık, uykusuzluk, stres, bazen tatlı yiyeceklerin bazen de tuzlu yiyeceklerin çok tüketimi, lodos, kilo, aşırı yağlı ve baharatlı yiyecekler, aşırı kokulu peynirler, bazı deniz ürünleri, alkollü içecekler, yoğun ışık, gürültü, öğün kaçırmak, kulaklıkla yüksek sesli müzik dinlemek, susuz kalmak, egzersiz yapmamak, aşırı kafein tüketimi, yorgunluk, bilgisayarda uzun süre kalıp gözleri yormak gibi birçok şeyden etkilenilebilir. Ancak şöyle de bir durum vardır. Gün içinde bazı tetikleyiciler uygulanmış fakat gün sonuna doğu sadece bir portakal yendiği anda migren atağı başlamışsa tetikleyici sizin için portakal olmuştur. Çünkü vücudun neye, ne zaman, nasıl tepki vereceği bilinemez. Bardağı taşıran son damla tetikleyiciniz olur.

Migrenin Tedavisi nedir?
Doktorlar kişilerin migren ataklarını not etmelerini isterler. Neyin en çok etkilediği ve atakların ne sıklıkta olduğu bu şekilde bulunmaya çalışılır. Ancak en çok tavsiye edilen tedavi kafa hacamatıdır.

Okunma 4169 defa

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Hastalıklar

Anne ve Çocuk

Beslenme ve Diyet

Sağlıklı Yaşam

Yemek Tarifleri

Moda ve Güzellik